Мера (математика): Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 26 бајти ,  пред 2 години
с
Јазична исправка, replaced: Види исто така → Поврзано using AWB
с (Замена на застарена математичка синтакса согласно mw:Extension:Math/Roadmap)
с (Јазична исправка, replaced: Види исто така → Поврзано using AWB)
 
== Конструкција на мерата ==
Едни од наједноставните подмножества од [[Реален број|множеството реални броеви]] се [[Интервал|интервалитеинтервал]]ите. Особено важни се ''отворените интервали'' од облик
: <math>(a,b)=\{x\in \mathbb{R} | a<x<b\}</math>
 
:: <math>m\left( \bigcap_{n=1}^{\infty} E_n \right) = \lim_{n\to\infty} m(E_n)</math>
 
== Поврзано ==
== Види исто така ==
* [[Количество]]
* [[Должина]]
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Математика]]
[[Категорија:Математичка анализа]]

Прегледник