Разлика помеѓу преработките на „Лорис Кариус“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додаден 2.341 бајт ,  пред 3 години
infokutija
с (додадена Категорија:Германски фудбалери користејќи го HotCat)
(infokutija)
{{Infobox football biography
'''Лорис Свен Кариус''' (роден на 22 јуни 1993) е германски професионален фудбалер кој игра како голман во клубот на [[Премиер лигата]] во [[ФК Ливерпул|Ливерпул]]. Тој ја претставуваше Германија на ниво на млади.
|name = Лорис Кариус
|image = [[File:Loris Karius.jpg|200px]]
|image_size = 200
|caption = Кариус како играч на [[ФК Ливерпул]] во 2018
|fullname = Лорис Свен Кариус<ref>{{cite web |title=Squads for 2017/18 Premier League confirmed |url=https://www.premierleague.com/news/465277 |publisher=Premier League |date=1 September 2017 |accessdate=9 September 2017}}</ref>
|birth_date = {{birth date and age|1993|6|22|df=y}}
|birth_place = [[Биберах ан дер Рис]], Германија
|height = 1.89m<ref>{{cite web |url=https://www.premierleague.com/players/19600/Loris-Karius/overview |title=Loris Karius: Overview |publisher=Premier League |accessdate=6 January 2018}}</ref>
|position = [[голман]]
|currentclub = [[ФК Ливерпул]]
|clubnumber = 1
|youthyears1 = 1998–2000
|youthclubs1 = ФК Биберах
|youthyears2 = 2000–2001
|youthclubs2 = СГ Метенберг
|youthyears3 = 2001–2005
|youthclubs3 = [[ССВ Улм 1846]]
|youthyears4 = 2005–2009
|youthclubs4 = [[ФК Штутгарт]]
|youthyears5 = 2009–2011
|youthclubs5 = [[ФК Манчестер Сити]]
|years1 = 2011–2013 |clubs1 = [[ФК Мајнц 05|Mainz 05 II]] |caps1 = 27 |goals1 = 0
|years2 = 2012–2016 |clubs2 = [[ФК Мајнц 05]] |caps2 = 91 |goals2 = 0
|years3 = 2016– |clubs3 = [[ФК Ливерпул]] |caps3 = 29 |goals3 = 0
|nationalyears1 = 2008–2009 |nationalteam1 = Германија до 16|nationalcaps2 = 3 |nationalgoals1 = 0
|nationalyears2 = 2009 |nationalteam2 = Германија до 17|nationalcaps2 = 1 |nationalgoals2 = 0
|nationalyears3 = 2010 |nationalteam3 = Германија до 18|nationalcaps3 = 1 |nationalgoals3 = 0
|nationalyears4 = 2011 |nationalteam4 = Германија до 19|nationalcaps4 = 1 |nationalgoals4 = 0
|nationalyears5 = 2012 |nationalteam5 = Германија до 20|nationalcaps5 = 1 |nationalgoals5 = 0
|nationalyears6 = 2014 |nationalteam6 = Германија до 21|nationalcaps6 = 1 |nationalgoals6 = 0
|club-update = 16:41, 13 мај 2018 (UTC)
|nationalteam-update =
}}
'''Лорис Свен Кариус''' ({{роден на |22 |јуни |1993}}) е германски професионален фудбалер кој игра како голман во клубот на [[Премиер лигата]] во [[ФК Ливерпул|Ливерпул]]. Тој ја претставуваше Германија на ниво на млади.
 
Кариус ја започнал својата кариера со [[ФК Штутгарт|Штутгарт]] пред да се пресели во [[ФК Манчестер Сити|Манчестер Сити]] во 2009 година. По две години во младинскиот систем во Манчестер Сити, тој се вратил во Германија со Мајнц 05. Тој се етаблирал како голман од прва изборна страна на [[Бундеслига|Бундеслигата]] пред да префрли во Ливерпул во 2016 година за сума од 4,75 милиони фунти.
 
== Биографија ==
Кариус е роден во БибахБиберах ан дер Рис, [[Баден-Виртемберг]] на 22 јуни 1993 година од Кристин и Харалд Кариус. Харалд сакал неговиот син да стане мотокрос возач, но дедото на Лорис, Карл, го охрабрил да се фокусира на фудбалот.
 
Кариус учел гимназија во БибахБиберах, додека не се преселил во Англија во 2009 година, каде што тогаш бил приватно обучен.
 
[[Категорија:Германски фудбалери]]

Прегледник