Анадолски јазици: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 73 бајти ,  пред 4 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
[[File:IndoEuropeanTree mk.svg|мини|десно|400п200п|Дрво на индоевропски јазици. Анадолските јазици се прикажани најгоре.]]
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
[[File:Anatolian 03.png|thumb|200px|Теорија за местоположбата на анадолските јазици.]]
[[File:IndoEuropeanTree mk.svg|мини|десно|400п|Дрво на индоевропски јазици. Анадолските јазици се прикажани најгоре.]]
 
'''Анадолски јазици''' — стари [[мртов јазик|мртви]] [[индоевропски јазици]] кои се зборувале на територијата на [[Анадолија]], денешна [[Турција]]. Денес не е познато многу за овие јазици, но има зачувано мал број записи и споменици од кои се црпат јазични тези.
 

Прегледник