Анадолски јазици

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Дрво на индоевропски јазици.

Анадолските јазици се стари изумрени индоевропски јазици кои се зборувале на територијата на Анадолија, денешна Турција. Денес не е познато многу за овие јазици, но има зачувано мал број записи и споменици од кои се црпат лингвистички тези.

Анадолски јазици[уреди | уреди извор]

Симбол:

† - мртви јазици.