Милиски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Милиски јазик
Ликиски Б
Застапен воЛикија, Анадолија
Ера1 милениум п.н.е.
Јазично семејство
Писмоликиско писмо
Јазични кодови
ISO 639-3imy
Linguistimy

Милиски јазик, порано именуван како ликиски Б или ликиски 2мртов анадолски јазик кој се зборувал во југозападните делови на Древна Анадолија. Во минатото за милискиот се сметало дека е дијалект на ликискиот јазик, но денес има статус на засебен јазик.

Извори[уреди | уреди извор]

Јазикот е познат по два натписа. Едниот натпис е составен од 45 слогови на Обелискот од Ксантос, додека пак другиот е пократок натпис од саркофагот во Антифелос. Натписот од Каснтос е во форма на стих, каде строфите се означени со употреба на ).[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Pedersen, Holger; Caroline C. Henriksen; E. F. K. Koerner (1983). A glance at the history of linguistics: with particular regard to the historical study of phonology: Holger Pedersen (1867-1953). studies in the history of the language sciences 7. Amsterdam; Philadelphia: John Benjamins Publishing Company. стр. 27.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]