Анадолски јазици: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 1.584 бајти ,  пред 4 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
== Потекло ==
Анадолската група јазици, најверојатно, е една од првите која се одделила од [[праиндоевропски јазик|праиндоевропскиот јазик]]. Оваа фаза, првата фаза на делење на праиндоевропскиот, се именува или како „[[индо-хетски јазици|индо-хетски]]“ или „средноиндоевропски“. Оваа развојна фаза на јазиците се датира од 4 милениум п.н.е. Според [[Курганова хипотеза|Кургановата хипотеза]], има две теории за тоа како анадолските говорници стигнале до Анадолија: преку северниот правец од [[Кавказ|Кавказот]] и преку западниот правец преку [[Балкан|Балканот]]. Според јазичарите како што се Малори, Стајнер и Ентони, теоријата за Балканот е поверојатна.<ref>[http://language.psy.auckland.ac.nz/files/gray_and_atkinson2003/grayatkinson2003.pdf] Language-tree divergence times support the Anatolian theory of Indo-European origin – Russell D. Gray & Quentin D. Atkinson, Department of Psychology, University of Auckland, Auckland, New Zealand.</ref><ref>{{cite web|url=http://www.sciencemag.org/content/337/6097/957|title=Mapping the Origins and Expansion of the Indo-European Language Family}}</ref>
 
== Исчезнување ==
По освојувањето на [[Анадолија]] од [[Александар Македонски]], регионот потпаднал под силно [[хеленизам|хеленистичко влијание]]. Општото мнение на јазичарите е дека анадолските јазици исчезнале до 6 век. Така, анадолските јазици станале првата индоевропска јазична група што исчезнала. Денес се теоризира дека одреден број [[ерменски јазик|ерменски]] зборови имаат директно потекло од некој од анадолските јазици, најверојатно лувиски.
 
Слабо проучениот [[исаурски јазик]], за кој се смета дека можеби е лувиски дијалект,<ref>Frank R. Trombley and John W. Watt, ''The Chronicle of Pseudo-Joshua the Stylite'' (Liverpool University Press, 2000), p. 12; Linda Honey, "Justifiably Outraged or Simply Outrageous? The Isaurian Incident of Ammianus Marcellinus 14.2," in ''Violence in Late Antiquity: Perceptions and Practices'' (Ashgate, 2006), 50.</ref> изгледа е последниот анадолски јазик кој исчезнал. Епиграфските натписи, вклучително и надгробните натписи, датираат од 5 век.<ref>Honey, "The Isaurian incident," p. 50.</ref>
 
== Анадолски јазици ==
 

Прегледник