Винченцо Белини: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
роден на/во шаблон
[непроверена преработка][непроверена преработка]
 
с (роден на/во шаблон)
'''[[Винченцо Белини]]''' ([[{{роден во|Катанија]]}}, [[1{{роден на|1|ноември]] [[|1801]]}} - [[{{починал во|Париз]]}}, [[24{{починал на|24|септември]] [[|1835]]}}), [[италија]]нски оперски композитор.
 
Тој е творец на [[италија]]нскиот оперски стил наречен [[белканто]]. Најпознати негови опери се „Норма“, „Месечарка“, „Пуританци“, „Капулети и Монтеки“ и други.

Прегледник