Разлика помеѓу преработките на „Рударство“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 2 бајти ,  пред 4 години
нема опис на уредувањето
(→‎Ископување: дополнување)
[[File:Ископ на мермер во Сивец.jpg|thumb|мини|десно|Ископување на мермер во рудникот [[Сивец]] во [[Прилепско]]]]
[[File:Рудно богатство во Македонија.jpg|thumb|мини|Карта на рудните наоѓалишта во [[Македонија]]]]
'''Рударство''' — [[Стопанство|стопанско]]-[[Индустрија|индустриска]] гранка којкоја се занимава со испитување и исцрпување на сите видови [[Руда|рудни]] лежишта како и на методите за нивна рационална експлоатација<ref name="МИ-АН енциклопедија">{{наведена книга|editor=Јован Павловски|title=МИ-АНОВА енциклопедија, општа и македонска|volume=4|year=2006|publisher=МИ-АН|location=Скопје|language=македонски|isbn=998-61393-1|pages=1443}}</ref>. Преку ископувањето на различните видови на [[метал]]ни и [[неметал]]ни [[Руда|руди]] и минерали, рударството претставува единствената и најзначајната дејност која со основни суровини за производство ги снабдува [[индустрија]]та, [[градежништво]]то и други стопански гранки.
 
==Историско и економско значење==

Прегледник