Разлика помеѓу преработките на „Кангџијаски јазик“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 2 бајти ,  пред 13 години
нема опис на уредувањето
(Нова страница: {{Инфокутија Јазик |име= Кангџијаски јазик |изворноиме= 康家语 |изговор= |држави= Тибет, [[Н...)
 
|мапа=
}}
'''Кангџијаски''' јазик е [[монголски јазици|монголски јазик]] зборуван од муслиманско население во [[НР Кина]]. Јазикот е скоро заведен како посебен јазик и е сличен со [[бонански јазик]] и со [[дунгсијанскидунсијански јазик]].
 
 

Прегледник