Кангџијаски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кангџијаски јазик
Застапен воКина
ПодрачјеЏингхај
Говорници1,000  (2007)e17
Јазично семејство
монголски
  • широнголски
    • кангџијаски јазик
Јазични кодови
ISO 639-3kxs

Канџијаскиот (кинески: 康家语 Kāngjiā Yǔ) е монголски јазик кој се зборува во Кина. Јазикот е скоро откриен и го зборува муслиманско население со бројност од околу 300 лица. Според својата таксономија, јазикот е сроден со бонанскиот и дунсијанскиот.

Наводи[уреди | уреди извор]

  • Kim, Stephen S. "Santa". In: Juha Janhunen (ed.). The Mongolic Languages. New York: Routledge, 2003. pp. 347–8.
  • Siqinchaoketu [=Sechenchogtu]. Kangjiayu Yanjiu [A Study of the Kangjia Language]. Shanghai: Yuandong Chubanshe, 1999.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]