Прејди на содржината

Труман Капоти: Разлика помеѓу преработките

Додадени 42 бајти ,  пред 7 години
embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Bot: Migrating 53 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q134180 (translate me))
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
[[Податотека:TrumanCapote1959.jpg|thumb|right|Труман Капоти]]
'''Труман Капоти''' е американски писател роден на {{роден на|30|септември|1924}}, во [[Њу Орлеанс]], [[Луизијана]]. Тој е еден од најпознатите писатели на 20-иот век кој со самата е појава бил фасцинантен како ликовите од неговите дела. [http://www.biography.com/articles/Truman-Capote-9237547] Неговите најпознати дела се [[Појадок кај Тифани]] и [[Во Ладна Крв]]. [[Труман Капоти]] починал на 25 август 1984 но неговото присуство се чувствува и во 21-иот век. [http://www.capotebio.com/biography/biography.php]
{{Нормативна контрола}}