Географски координатен систем: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 7 години
с (Bot: Migrating 114 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q22664 (translate me))
Нултиот степен од напоредникот на географската должина е означен со [[екватор]]от. Тоа е замислена линија која ја дели земјината топла на северна и јужна хемисфера.
 
* [[географска должина]] (лонгитуда) е аголот кон [[исток]] или [[запад]], во центарот на координатниот систем, помеѓу било која точка на земјината површина и рамнината помеѓу северниот и јужниот пол. Линиите чии точки се спојуваат на иста географска должина се нарекуваат меридијани. Сите меридијати се половина од замислени кругови и не се паралелни. По дефиниција тие се спојуваат на половите. Линијата која поминува преку [[Гринич]] (Во близината на [[Лондон]]) е меѓународната нулта точка за географска должина. Таа точка е местото каде што истовремено меридијанот е 180° ЗГШЗГД ([[запад]]) и 180° ИГД ([[исток]]).
 
Со комбинација на овие два агли хоризонталната позиција на било која локација на земјата може да биде определена.
Анонимен корисник

Прегледник