Разлика помеѓу преработките на „Кримско Ханство“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 184 бајти ,  пред 6 години
нема опис на уредувањето
 
Незадоволството во земјата во односите со Османлиите станале ладни во времето кога империјата започнала со своите порази во [[Европа]]. Така, војниците се враќале без плен, а кримската коњаница имала голем број на жртви главно поради силните европски топови. Кон крајот на 17 век, Русија станала стабилна земја и по крајот на војните со Османлиите земјата станала најпрвин независна а подоцна паднала во границите на Русија.
 
[[Категорија:Поранешни земји во Европа]]
[[Категорија:Кримски Татари]]
[[Категорија:Кримско ханство| ]]

Прегледник