Разлика помеѓу преработките на „Бозон“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 35 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
[[Податотека:Standard Model of Elementary Particles mk.svg|мини|300п|Стандардниот модел на елементарни честички, со бозони во последниот ред]]
'''Бозон''' — вид [[фундаментална честичка]] која претставува =дел од симетрично составените [[квантна механика|квантни]] состојби. За нив важи [[Бозе-Ајнштајнова статистика|Бозе-Ајнштајновата статистика]]. Бозоните се честички со цел спин, за разлика од [[фермион]]ите кои имаат половен спин.
 
Името го добиле според [[Индија|индискиот]] физичар [[Сатјендранат Бозе]].

Прегледник