Разлика помеѓу преработките на „Полн агол“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 3.773 бајти ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
с (Бот менува: се додека -> сè додека)
{{Инфокутија Агли
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
| name = Полн агол
{{Агли}}
| image = Angle full1.svg
| caption = Полн агол &alpha; има 360<sup>o</sup> = 2&pi; &asymp; 6,2832
| type = агол во рамнина (2д)
| support = самостоен
| other = конвексен
}}
'''Полн агол''' е [[агол]] кој има 360 [[степен (агол)|степени]], т.е. полн агол е цела ротација околу кружницата и двата краци од аголот се совпаѓаат. Внатрешниот дел од полн агол е цел круг. (види и [[празен агол]]).<ref>{{cite web|url=http://www.cut-the-knot.org/Curriculum/Geometry/Angle.shtml|title=Angles|last=Bogomolny|first=A.|year =2010|language=англиски|accessdate=Декември 2013}} интерактивeн</ref>
*Полн агол има триста и шеесет [[степен (агол)|степен]]и, односно 360<sup>o</sup>.
*Полн агол има 2&pi; [[радијан]]и, односно е еднаков на 2&pi;.
<span style="font-size:1.3em"><sub>Полн агол: &nbsp;</sub></span> <math> \alpha = 360^{\circ} = 2 \pi \approx 6,2832</math>
==Карактеристики==
*Полн агол: 360<sup>o</sup> = 2&pi; &asymp; 6,2832.
*Бидејќи при цртање, агли се повторуваат за секој 360<sup>o</sup>, т.е. за секоја целосна ротација околу кружницата, често пати
** Се смета дека полн агол е истиот агол како [[празен агол]]=0<sup>o</sup> и се пиши: 0<sup>o</sup>=0<sup>o</sup>+''k''&middot;&pi;, ''k''&isin;&#8484;.<ref>{{cite web|url=http://mathforum.org/library/drmath/view/64382.html|title=Zero Degree and 360 Degree Angles|publisher=Math Forum|year=2003|language=англиски|accessdate=Декември 2013}}</ref>
** Kомпјутерски апликации го цртат [[полн агол]] од 360<sup>o</sup> како празен агол (Решение во [[Геогебра]]: користи 359.99<sup>o</sup>).
 
[[Податотека: right_triangle_360.svg|right|thumb|Триаголник во [[единична кружница]] со агол &alpha;=0<sup>o</sup> е дегенериран триаголник.]]
'''Полн агол''' е агол кој има 360 [[степен (агол)|степени]].
==Тригонометрија==
Полн агол остварува патот кој го поминува линијата/радиус на кружница, придржувајќи се на центарот на кружницата, и движејќи се сè додека не стигне до почетната позиција.
*[[Тригонометрија|Референтниот агол]] за полн агол од 360<sup>o</sup> е празен агол од 0<sup>o</sup>.
Во [[тригонометрија]]та, триаголник со полн агол е '''истиот''' правоаголен триаголник со [[празен агол]], т.е. дегенериран правоаголен триаголник каде што спротивната страна ''a'' има 0 должина, а легната (соседната) страна ''b'' е еднаква на хипотенузата ''c''.<ref>{{cite web|last1=Weisstein|first1=Eric W.|title=Trigonometry Angles--0|publisher=From MathWorld--A Wolfram Web Resource|url=http://mathworld.wolfram.com/TrigonometryAngles0.html|language=англиски|accessdate=Декември 2013}}</ref>==Тригонометрија==
 
{| class=wikitable
|-
|&alpha;
|360<sup>o</sup>=2&pi;
|-
|sin(&alpha;)
|<math>\sin (360^{\circ}) =\sin (0^{\circ}) =0</math>
|-
|cos(&alpha;)
|<math>\cos (360^{\circ}) =\cos (0^{\circ}) = 1</math>
|-
|tan(&alpha;)
|<math>\tan (360^{\circ})=\tan (0^{\circ})= 0</math>
|}
 
==Наводи==
{{наводи}}
 
== Поврзани теми ==
*[[Агол]]
*[[Видови агли]]
*[[Празен агол ]]
 
==Надворешни линкови==
*{{cite web|url=http://mathforum.org/library/drmath/view/62997.html|title=Angles as turns: How can angles be negative?|year=2010|year=2003|language=англиски|accessdate=Декември 2013}} интерактивен
*{{cite web|url=http://www.mathopenref.com/trigangle.html|title=Angles (trigonometry)|year=2010| publisher =Math Open Reference|year=2009|accessdate=December 2013}} interactive
 
{{Никулец од областа на математиката}}
 
[[Категорија:Агол]]
[[Категорија:МатематикаЕлементарна геометрија]]
[[Категорија:Геометрија]]
[[Категорија:Математичко образование]]

Прегледник