Разлика помеѓу преработките на „Српско-бугарска војна“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
додаване на шаблон
с (Bot: Migrating 24 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q740791 (translate me))
(додаване на шаблон)
{{Без извори|датум=август 2010}}
{{внимание}}
{{Infobox Military Conflict
|conflict = Српско-бугарска војна
|image=[[File:S-b war panting by Antoni Piotrowski.jpg|300px]]
|caption=Бугарите ја преминават границата ([[Антони Пјотровски]])
|date=14–28 Ноември 1885
|place=[[Србија]], [[Бугарија]]
|result=Решавачка бугарска победа,<br>Признавање на [[Соединувањето на Бугарија]]
|combatant1=[[Податотека:Flag of Bulgaria (1878-1944).svg|20px]][[Бугарија|Кнежество Бугарија]]
|combatant2=[[Податотека: Flag of Serbia.svg|20px]] [[Србија]]
|commander1=[[Александар_I_Батенберг|Кнез Александар I Батенберг]]
|commander2=[[Милан Обреновиќ|Крал Милан]]
|strength1 = околу 10,000 во почетокот до околу 60,000 на крајот<ref>{{cite book|title=Строителите на съвременна България|last=Радев|first=Симеон|year=1910|place=Софија|language=бугарски|url=http://www.slovo.bg/showwork.php3?AuID=101&WorkID=4482&Level=3}}</ref>
|strength2= 60,000
|casualties1=771 убиени и 4,232 ранети
|casualties2=746 убиени и 4,570 ранети
}}
 
'''Српско-бугарската војна''' започнува на [[14 ноември]] [[1885]] година, кога кралството [[Србија]], нездоволно од обединувањето на кнежевството Бугарија со автономната област [[Источна Румелија]], и објавува војна на [[Бугарија]]. Војната завршува со пораз на српската армија и нејзино безусловно капитулирање. Победата во војната за Бугарија значи потврдување на суверенитетот над Источна Румелија.
 
288

уредувања

Прегледник