Разлика помеѓу преработките на „Алекс Расмусен“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
}}
 
'''Алекс Ники Расмусен''' (роден на {{роден|9|јуни|1984}} во [[Свендборг]]) е [[Данска|дански]] професионален велосипедист. Расмусен е специјализиран во велодромски велосипедизам и бил светски првак во скреч во 2005. Заедно со [[Михаел МорковМеркев]], Расмусен победил на данското првенство во медисон шест пати по ред, каде тие го добиле името „Пар број седум“ (Par nummer syv). Рамусен исто така имал успеси и во друмскиот велосипедизам, освојувајќи ја друмската трка на данското национално првенство 2007. Тој возел за UCI ProTeams {{ct|SBS|2009}} и {{ct|THR|2011}}.
 
На 15 септември 2011, неговиот договор со {{ct|THR|2011|nolink=yes}} бил раскинат поради допинг контрола, бидејќи екипата била загрижена поради двата пропуштени допинг контроли, пред да се приклучи на екипата. Исто така, бил повлечен и од данската репрезентација на Светските друмски првенства во 2011 и се соочил со кривична постапка.<ref>http://www.cyclingnews.com/news/alex-rasmussen-fired-for-missing-doping-controls</ref> Меѓутоа, на 17 ноември, Расмусен бил ослободен од обвиненијата, поради процедурална грешка во UCI.<ref>http://espn.go.com/olympics/cycling/story/_/id/7246963/cyclist-alex-rasmussen-cleared-missed-doping-test-charges</ref> Неговиот претходен договор со {{ct|GRM|2012a}}, повлечен по вестите за обвиненија, повторно бил склучен.<ref>{{cite news|url=http://www.slipstreamsports.com/2011/11/18/team-garmin-cervelo-unveils-2012-mens-pro-team-roster|title=Тим Гармин-Сервело го објави составот за 2012 |date=18 ноември 2011 |accessdate=3 јануари 2012|work=Гармин-Сервело|publisher=Slipstream Sports LLC|location=[[Колорадо]]}}</ref> UCI ја обжалил оваа одлука на Арбитажниот суд за спорт во декември 2011, додека одлуката била донесена на 4 јули 2012. Како последица на одлуката, Расмусен добил 18-месечна ретроактивна забрана, што значи дека ќе биде суспендиран до април 2013. Неговиот договор со {{ct|GRM|2012b|nolink=yes}} исто така бил раскинат.<ref>{{cite news|url=http://www.velonation.com/News/ID/12289/Garmin-Sharp-releases-Alex-Rasmussen-following-CAS-whereabouts-suspension.aspx|title=Гармин-Шарп го отпушти Алекс Расмусен по одлуката Арбитражниот суд за негова суспензија |date=4 јули 2012|accessdate=4 јули 2012|work=VeloNation|publisher=VeloNation LLC |first= Шејн |last=Стоукс}}</ref><ref>{{cite news|url=http://www.cyclingnews.com/news/rasmussen-fired-from-garmin-sharp|title=Расмусен отпуштен од Гармин-Шарп |date=4 јули 2012|accessdate=4 јули 2012|work=Cycling News |publisher=Future Publishing Limited|first1=Даниел|last1=Бенсон|first2=Питер|last2=Косинс}}</ref>

Прегледник