Демократска Федерална Македонија: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
[[Податотека:Првата влада на ДФМ во 1945 година.jpg|мини|десно|350п|Првата влада на ДФМ во 1945 година]]
'''Демократска Федерална Македонија''' било името на Македонија како федерална држава во составот на новопрогласената [[Демократска Федерална Југославија]]. Ова име се користело во периодот од 1944 до [[8 март]] [[1946]] кога [[Президиумот на Народното Собрание]] со закон се менува во [[Народна Република Македонија]].
 

Прегледник