Разлика помеѓу преработките на „Балеарски Острови“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: Балеарските Острови или Балеари (шп. Islas Baleares/Baleares; катал. Illes Balears/Balears) е автономна пок...)
 
* [[Малјорка]] (шп. Mallorca),
* [[Менорка]] (шп. Menorca),
* [[Ибица]] (шп. Ibiza),
* [[Кабрера]] (шп. Cabrera),
* [[Ибица]] (шп. Ibiza),
* [[Форментера]] (шп. Formentera) и неколку помали.
Главен град е [[Палма де Малјорка]] (шп. Palma de Mallorca) кој се наоѓа на најголемиот остров, Малјорка. Официјални јазици се [[Каталонски јазик|каталонски]] и [[Шпански јазик|шпански]].

Прегледник