Разлика помеѓу преработките на „Женевско Езеро“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 35 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
с (r2.7.1) (Бот Додава: hr:Ženevsko jezero)
[[Image:GenevaBoats Lake 123Geneva.jpg|thumb|alt=Женевското Езеро.|Женевското Езеро.]]
 
'''Женевското Езеро''' ([[француски]]. ''Lac Léman'' или ''Lac de Genève''; [[германски]]. ''Genfersee'') е најголемо од сите алпски езера и прави широка полумесечиа заедно со реката Рона која во него се влева од југоисточниот крај, а излегува од југозападниот. Иако езерото во најширокиот дел има 14 км, силните ветрови можат да предизвикаат силни бури што повеќе се својствени за морињата и внатрешноста на копното. Северниот брег е густо населен, а најважни градови се [[Женева]] и [[Лозана]]. Падините по должината на езерскиот брег, свртени кон југ, претставуваат најголеми лозарски обласи во Швајцарија.<ref>[http://www.rhone-geneve.ch/sousindicateur.php?ID_indicateur=9&ID_domaine=2&ID_sousindicateur=40&typecat= Seujet / Lac Léman] rhone-geneve.ch. Retrieved on 2009-07-20</ref>

Прегледник