Разлика помеѓу преработките на „Ајдутство“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 299 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
{{Без извори|датум=август 2010}}{{Османлиско-македонски војни и востанија}}
'''Ајдутството''' претставува најстара и најдолготрајна форма на вооружен отпор а се појавило во [[16 век]] <ref name="IMN"><small>''Историја на македонскиот народ, книга прва, издава нип Нова Македонија - заедница за издавачка дејност, книги, периодика и публицистика - Скопје, Скопје, 1969 година''</small></ref>. Ајдути станувале најчесто смелите луѓе, а најмногу имало селани. Биле организирани во ајдутски дружини на чело со војвода, арамбаша кој самите го избирале.
 
Своите акции ги почнувале на пролет, а на есен се засолнувале кај своите [[јатаци]]. Ајдутите најчесто организирале заседи и напаѓале ненадејно.
 
== Извори ==
<references/>
 
[[Категорија:Воени организации]]

Прегледник