Разлика помеѓу преработките на „Ајдутство“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 102 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=август 2010}}{{Османлиско-македонски војни и востанија}}
'''Ајдутството''' претставува најстара и најдолготрајна форма на вооружен отпор а се појавило во [[16 век]]. Ајдути станувале најчесто смелите луѓе, а најмногу имало селани. Биле организирани во ајдутски дружини на чело со војвода, арамбаша кој самите го избирале.
 
Своите акции ги почнувале на пролет, а на есен се засолнувале кај своите [[јатаци]]. Ајдутите најчесто организирале заседи и напаѓале ненадејно. Тие ги напаѓале и ограбувале турските феудални имоти, ги кршеле алатките, ги палеле амбарите. Против ајдутство биле организирани потери, а фатените ајдути и [[јатаци]] биле јавно казнувани. Ајдутството продолжило и се засилило и во наредните векови и било опеано во многу ајдутски народни песни.
 
Тие ги напаѓале и ограбувале турските феудални имоти, ги кршеле алатките, ги палеле амбарите. Против ајдутство биле организирани потери, а фатените ајдути и [[јатаци]] биле јавно казнувани.
 
Ајдутството продолжило и се засилило и во наредните векови и било опеано во многу ајдутски народни песни.
 
== Извори ==
 
[[Категорија:Воени организации]]

Прегледник