Хорхе Гарбахоса: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Бот Додава: lv:Horhe Garvahosa)
Нема опис на уредувањето
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Хорхезе Гарбахоса Чапаро Џуниор''' ([[Шпански јазик|шпански]]: ''Jorge Garbajosa'') (роден {{роден на|6|декември|1977}}) е [[шпанија|шпански]] [[Крилен центар (кошарка)|крилен центар]] кој настапува за тимот на [[Торонто Рапторс]] во [[САД|американската]] [[Национална Кошаркарска Асоцијација (НБА)|НБА]] лига. Тој ја започна својата кариера во [[Шпанија]] во [[Тау Виторија]] во [[1995]], со кој ја освои домашната лига во [[1998]]. Тој настапуваше и за [[Бенетон Тревизо]] под водство на [[Маурицио Џерардини]], со кој подоцна се сретна и во [[Торонто Рапторс|Торонто]], и [[Мајк Дантони]] од [[Феникс Санс|Феникс]]. Во [[2005]], се пресели во [[Торонто Рапторс|Торонто]], каде имаше солидна прва сезона и стана миленик на навивачите, но се повреди пред [[НБА разигрување|„плеј-оф“от]] во [[март 2008]], и до летото 2008 не се опорави. Се очекува да ја продолжи кариерата во [[Шпанија]].
 
Репрезентативно, тој го освои златниот медал на [[Светско првенство во кошарка 2006|Светското првенство во кошарка во 2006]], а придонесе и за сребрените медали на [[Светско првенство во кошарка|европските првенства]] во [[Европско првенство во кошарка 2003|2003]] и [[Европско првенство во кошарка 2007|2007]] и бронзениот во [[Европско првенство во кошарка 2001|2001]]. Џорхе конзистентно ја приоритезира репрезентацијата пред клубската игра, и настапува за [[Кошаркарска репрезентација на Шпанија|Шпанија]] на секоја дадена прилика. Тој дури се откажа од неколку милиони долари во Торонто за да може да настапи за [[Кошаркарска репрезентација на Шпанија|Шпанија]] на [[Олимписки Игри 2008|Олимписките Игри во 2008]]
 
 
{{Шпанија-кошаркар-никулец}}

Прегледник