Вестминстерски мост: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
'''Вестминстерскиот мост''' ([[англиски]]: ''Westminster Bridge'') е [[мост]] кој се наоѓа во [[Лондон]], на реката [[Темза]], спојувајќи ги [[Вестминстер]] и [[Лембет]].
 
Денешниот мост бил изграден во [[1862]] година на местото на друг дрвен мост кој датирал од [[1750]] година. Вестминстерскиот мост е еден од најстарите мостови во [[Лондон]]. Неговата должина изнсува 252 метри, а е широк 25,5 метри.
 
Во непосредна близина на мостот се наоѓа [[Вестминстерска палата|Вестминстерската палата]].

Прегледник