Лембет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ламбет
Ламбет во рамките на Грција
Ламбет
Ламбет (Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)


Лембет или Лембед (грчки: Ευκαρπία, Евкарпија) — град во солунско село во Егејска Македонија, денес предградие на Солун. Населението се состоело исклучиво од Македонци сè до 1920-тите, кога било заменето со Грци дојдени од Мала Азија.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Верски објекти

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]