Разлика помеѓу преработките на „Јовица Тасевски - Етернијан“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Информација за награда
с (Бот: козметички промени)
(Информација за награда)
| деца =
}}
'''Јовица Тасевски - Етернијан''' (роден на [[25 јули]] [[1976]] год. во {{роден во|Скопје|Република Македонија}}) е [[Република Македонија|македонски]] [[Поезија|поет]], [[Есеј|есеист]], [[Критика|критичар]] и преведувач. Дипломирал општа и компаративна книжевност на Филолошкиот факултет „Блаже Конески“ - Скопје. Работи во Националната и универзитетска библиотека „Св. Климент Охридски“ - Скопје. Уредник е на списанието за литература, уметност и култура „Стремеж“ - [[Прилеп]]. Стручен советник е за македонска поезија на директорот на меѓународниот поетски проект „The Other Voices“ - антологија на светската поезија која е вклучена во референтната листа (World Poetry Directory) на УНЕСКО.<ref>[http://www.mia.com.mk/default.aspx?mId=3&vId=67475010&lId=1&title=%D0%9C%D0%90%D0%9A%D0%95%D0%94%D0%9E%D0%9D%D0%98%D0%88%D0%90+-+%D0%9A%D0%A3%D0%9B%D0%A2%D0%A3%D0%A0%D0%90 Македонска информативна агенција, 14. 09. 2009]</ref><ref>[http://www.inpress.com.mk/default-mk.asp?ItemID=96416C39DEC1A04DA94152BFFD9264DB&sRes=1 Инпрес, 14. 09. 2009]</ref><ref>[http://www.culture.in.mk/story_mk.asp?id=29704&rub=56 Култура во РМ, 14. 09. 2009 ]</ref><ref>[http://www.vecer.com.mk/default.asp?ItemID=DC4FF16595E3F4428F9ACA03C743BDD0 Вечер, 16. 09. 2009]</ref><ref>[http://www.utrinski.com.mk/default.asp?ItemID=8A78D1C313E063489E6E410744E0A8DE Утрински весник, 18. 09. 2009]</ref> Член е на [[Друштво на писателите на Македонија|Друштвото на писателите на Македонија]], Друштвото за компаративна книжевност на Македонија, Британското поетско друштво (The Poetry Society)<ref>[http://www.netpress.com.mk/vest.asp?id=59422&kategorija=1 Нетпрес, 21. 07. 2009]</ref><ref>[http://www.culture.in.mk/story_mk.asp?id=29214&rub=56 Култура во РМ, 21. 07. 2009]</ref><ref>[http://www.vecer.com.mk/default.asp?ItemID=FE7FEB8CEF97784DB7FC16FB0ECCD917 Вечер, 22. 07. 2009]</ref><ref>[http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=5258B9D950ADF24CAE4D149002D12A85 Утрински весник, 22. 07. 2009]</ref> и Светското поетско друштво.<ref>[http://worldpoetssociety.ning.com/profile/JovicaTasevskiEternijan Биографија на Јовица Тасевски - Етернијан]</ref> Ја има добиено индиската поетска награда „Инчентин поет“ („Восхитувачки поет“) што се доделува за исклучителен придонес во современата поезија.<ref>[http://www.mia.com.mk/default.aspx?vId=73102499&lId=1&pmId= Македонска информативна агенција, 15. 04. 2010]</ref>
 
== Литературно творештво ==
16

уредувања

Прегледник