Сојуз на композиторите на Македонија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лого на сојузот

Сојузот на композиторите на Македонија или скратено СОКОМ претставува највисока организација која ги обединува македонските композитори. Основан е на 19 јануари 1946 година од страна на основоположниците на македоското современо музичко творештво, Стефан Гајдов, Трајко Прокопиев, Живко Фирфов и Тодор Скаловски во просториите на тогашното Радио Скопје под името Друштво на музичарите на Македонија. Цел на ова друштво била организирано издигнување на македонската музичка култура. Од 2017 година директор е Јане Коџабашија.[1]

Награди[уреди | уреди извор]

Награди на СОКОМ се[2]:

  • „Трајко Прокопиев“ - Наградата за животно дело;
  • „Панче Пешев“ - Наградата за најдобро премиерно изведено дело од македонски автор во претходната година;
  • „Георги Божиков“ - Наградата за најдобра изведба на дело од македонски автор во претходната година на ансамбли или музички уметници;
  • Виртуози - награда за најуспешните музички и балетски уметници (се доделува од 2012)[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Проф. д-р Јане Коџабашија е нов претседател на Собранието на СОКОМ“
  2. "Награди на Сојузот на композиторите на Македонија" (македонски). Сојуз на композиторите на Македонија. конс. 2012-05-05. 
  3. „Виртуози“ - нова награда за музичките и балетски уметници“, Нова Македонија, број 22755 (посет. 27 февруари 2013 г). (на македонски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]