Сотир Ристо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Сотир Ристо
Роден 16 март 1974
Леска, Мала Преспа, Република Албанија
Занимање писател

Сотир Ристопоет од Република Албанија. Пишува на македонски и албански.

Биографија[уреди | уреди извор]

Роден е на 16 март 1974 година во Леска, Мала Преспа. Дипломирал на Филолошкиот факултет „Блаже Конески” во Скопје, на Катедрата за општа и компаративна книжевност.

Книжевно творештво[уреди | уреди извор]

  • „Ноќ на шепотите” (роман)
  • Продолжено образование (роман)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]