Сони Ериксон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Wordmark на Sony, во продолжена верзија на Clarendon
Wordmark на Sony, во продолжена верзија на Clarendon
Сони Ериксон P990i

Сони Ериксон (англиски:Sony Ericsson) е заедничка компанија основана во 2001. од страна на јапонската компанијa за производство на електроника - Сони и шведската компанија од областа на телекомуникациите - Ериксон.

Претседател на компанијата е Мајлс Флинт.

На 27 октомври 2011 година, Sony објави дека ќе го купи уделот на Ericsson во Sony Ericsson за 64,4 милијарди денари (1,05 милијарди евра), со што бизнисот со мобилни телефони ќе стане подружница на Sony во целосна сопственост. Трансакцијата ќе биде завршена на 5 јануари 2012 година.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]