Sony Mobile

Од Википедија — слободната енциклопедија
Wordmark на Sony, во продолжена верзија на Clarendon
Wordmark на Sony, во продолжена верзија на Clarendon
Сони Ериксон P990i

Sony Mobile, порано Сони Ериксон (англиски: Sony Ericsson) е компанија за телекомуникации основана во 2001. од страна на јапонската компанијa за производство на електроника - Сони и шведската компанија од областа на телекомуникациите - Ериксон. На 16 февруари 2012 година Sony Ericsson стана целосно консолидарна подружница на Sony и се ребрендираше во Sony Mobile.

Претседател на компанијата е Мајлс Флинт.

На 27 октомври 2011 година, Sony објави дека ќе го купи уделот на Ericsson во Sony Ericsson за 64,4 милијарди денари (1,05 милијарди евра), со што бизнисот со мобилни телефони ќе стане подружница на Sony во целосна сопственост.[1] На нивниот главен говор на Саемот за потрошувачка електроника во 2012 година, извршниот директор на Sony, Каз Хираи, објави дека Sony Ericsson ќе биде познат едноставно како Sony Mobile Communications во очекување на завршување на трансакцијата. Трансакцијата беше затворена на 5 јануари 2012 година, но не беше завршена до 16 февруари 2012 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Sony to acquire Ericsson's share of Sony Ericsson“. Sony. 27 октомври 2011. Посетено на 27 октомври 2011.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]