Сожо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сожо


Знаме

Мото: нема
Химна: Dé san qu’y a dèz hounnous â mondou ("Од кога луѓето се на светот")
Вид на држава: Микронација
Местоположба: Источна Франција, на швајцарската граница
Површина: 40 [[км2]].
Основана: 1947
Водство: Претседател Жоржет Бертин-Пурше
Државно уредување: Република
Јазик: Француски, "Langue Saugette" (Франко-превенсалски дијалект)
Валута:
Местоположба на Сожо во Франција
Грбот на Сожо
Главниот град Монбеноит
Границата

Република Сожо (француски: La République du Saugeais) е една од постарите самопрогласени микронации која е сместена во источна Франција, во департманот Дубс. Републиката е составена од 11 општини и главен град е Монбеноит.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]