Слобода на две тркала

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Слобода на две тркала“
Слобода на две тркала.jpg
Плакатот за филмот
РежисерИгор Д. Јовановски
ПродуцентИгор Д. Јовановски (karas4training.com)
СценаристСлободан Трајковски
Игор Д. Јовановски
НастапуваатСлободан Трајковски
Теодор Неделковски
Надица Димовска
Марко Митиќ
Гоце Шутевски
Андон Сикавица
Времетраење18 мин.
ДржаваМакедонија Македонија
ЈазикМакедонски

„Слобода на две тркала“ е документарен филм од македонско потекло снимен во 2015 година во продукција на karas4training.com и здружението ВЕЛОЕВРОПА. Дејствието е во времетраење од 18 минути и е поделено на 4 дела.

Содржина[уреди | уреди извор]

Филмот зборува за велосипедскиот туринг како начин на патување, а Македонската Тур де Франс Експедиција (МТДФЕ) е искористена како инструмент за да се доловат убавините, предизвиците и предностите од овој начин на патување. Своите искуства во однос на турингот ги раскажуваат членовите на МТДФЕ: Марко Митиќ (член на МТдФЕ 2011), Гоце Шутевски (2011), Надица Димовска (2013), Андон Сикавица (2013), Теодор Неделковски (2015) и Слободан Трајковски кој е организатор и водач на сите пет експедиции и воедно организатор на познатиот велосипедски фестивал Mariovo Off-Road Experience. Двајца членови на експедицијата не се појавуваат во филмот од различни причини. Филмот е поделен на четири поглавја. Во првото поглавје „Зошто велосипед?“ нараторот (Слободан Трајковски) на прозаичен начин зборува за предностите и значењето на велосипедот. Во вториот дел „А зашто туринг?“ зборуваат членовите на МТдФЕ и ги споделуваат нивните погледи во однос на туринг велосипедизмот и раскажуваат искуства коишто ги доживеале на Алпите. Третиот дел „Експедицијата“ е аудио интермецо кадешто се користени снимки направени од Слободан Трајковски (2013) и Теодор Неделковски (2015) и каде се доловува атмосферата при следењето на Тур де Франс етапите. Четвртиот дел „Поуки“ учесниците ги изнесуваат нивните гледишта и искуства во однос на експедицијата и туринг велосипедизмот.

Продукција[уреди | уреди извор]

Филмот е снимен во продукција на karas4training.com, а во соработка со здружението ВЕЛОВРОПА. Режисер на филмот е Игор Д. Јовановски, според сценарио напишано од Слободан Трајковски и Игор Д. Јовановски. Монтажата на филмот е на Игор Д. Јовановски, а графичкиот дизајн на Катерина Николовска. Снимките од воздух се извршени од Бубе дрон пауер. Во филмот се користени снимки направени од Слободан Трајковски (2013), Теодор Неделковски (2015), Љубомир и Игор Јовановски.

Локации[уреди | уреди извор]

Во создавањето на филмот користени се снимки направени за време на МТДФЕ 2013 и 2015, и снимки направени од Игор Д. Јовановски на локации во околината на Пехчево и Берово и Скопска Црна Гора.

Буџет[уреди | уреди извор]

Филмот е снимен без буџет.

Премиера[уреди | уреди извор]

Филмот премиерно беше прикажан на отворањето на ЕХО фестивалот на планински филмови на 2 ноември 2015 година, во киното „Милениум“ во Скопје.