Славко Нартков

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Славко Нартков
Роден 1896
Ново Село, Штипско,  Османлиско Царство
Починал 1948
Штип, СФРЈ СФР Југославија
Занимање оперски певец

Славко Нартков (Ново Село, Штипско, 1896 - Штип, 1948) — македонски оперски певец. Тој бил дел од операта „Палјачи" од Руџеро Леонкавало, која била прва опера изведена во Штип (2 септември 1925 ).

Животопис[уреди | уреди извор]

Нартков е роден 1896 година во штипско Ново Село. Гимназија завршил во Цариград, а завршил Филозофски факултет во Скопје. Починал 1948 година во родниот Штип.