Скај 1

Од Википедија — слободната енциклопедија
Скај 1
Отпочната26 април 1982
Прекината1 септември 2021
СопственикSky Group (Comcast)
Формат на сликаHDTV 1080i
СлоганAll the good stuff
ДржаваОбединето Кралство
Јазиканглиски
Област на емитувањеОбединето Кралство и Ирска
СедиштеЛондон
Претходно имеСателитска Телевизија (1982–1984)
Скај Канал (1984–1989)
Скај 1 (1996–1997, 2008–2017)
ЗаменетаСкај Шоукејс
Веб-странаwww.skygroup.sky

Скај 1 (јазик англиски|Sky One) беше британски телевизиски канал.[1][2][3]

Програма[уреди | уреди извор]

  • Светската Кечерска Федерација (1986-1995) (јазик англиски|WWF Wrestling Challenge)
  • Светската Кечерска Федерација (1989-1993) (јазик англиски|WWF Superstars of Wrestling)
  • Светската Кечерска Федерација 1990-1993) (јазик англиски|WWF Prime Time Wrestling)
  • Симпсонови (1990-2002)
  • Ѕвездени патеки (1990-1995)


Извори[уреди | уреди извор]

  1. „Sky TV axes Sky One after 39 years, but adds two new channels for you to get excited about“. Еxpress. Посетено на 5 февруари 2022.
  2. „Sky One closing down after nearly 40 years as bosses unveil replacement channel“. Mirror. Посетено на 05 февруари 2022. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
  3. „Sky One to be scrapped as Sky announces the end of UK's oldest non-terrestrial channel and home of The Simpsons, replacing it with two new channels from September as part of major rebrand“. Daily Mail. Посетено на 05 февруари 2022. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Скај ТВ