Сирники

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сирники


Сирники (белоруски: сырнікі ; руски: сырники; украински: сирник [и])[1] се пржени источнословенски палачинки со младо сирење (кварк). Во Русија, тие се познати и како творожники (творо́жники). Тие се дел од белоруската, руската, украинската, латвиската (сирџики) [2] и српската кујна. Нивната едноставност и извонреден вкус ги направиле многу популарни во источна Европа.

Етимологија[уреди | уреди извор]

Името сирники потекнува од зборот syr (сыр), што сега генерално значи „(тврдо) сирење“ на руски јазик, но некогаш значело мека урда.[3][4] Украинскиот јазик ја задржал старата словенска смисла на зборот, како и во domashnii syr (домашній сир, буквален превод "домашно сирење"), додека на руски јазик, се користи уште еден стар словенски збор за урда - зборот tvorog (творог).

Подготовка[уреди | уреди извор]

Сирники со суво грозје

Сирники или творожники се направени од кремасто младо сирење (кварк), измешано со брашно, јајца и шеќер, а понекогаш се додава и екстракт од ванила. Младото незреено сирење или домашното сирење се предлагаат како замена за творог. Меката смеса се обликува во мали пити, кои се пржат во тава во растително масло или во врел путер. Конзистентноста на смесата треба да остане малку кремаста, а треба малку да заруменат од двете страни. Тие се традиционално слатки и се служат за појадок или десерт но може да се направат и солени. Суво грозје, сецкани суви кајсии, свежи јаболка или круши понекогаш се додаваат во тестото.[5] Обично се служат со џем (мармалад), џем, павлака и/или стопен путер.


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ekaterina, Bylinka (November 2011). Home cooking from Russia : a collection of traditional, yet contemporary recipes. Bylinka, Liudmila. Bloomington, Indiana. стр. 100. ISBN 9781467041362. OCLC 931920756.
  2. „Latgalian recipes: "Sirņiki". Public Broadcasting of Latvia. 19 August 2019. Посетено на 31 August 2019. an Eastern Slavic traditional dish which long ago crossed the border from Belarus into Latgale to become part of the local cuisine.
  3. Kess, Inga Инга Кесс (2005). „The origin of words. Names of common dishes and individual products“ Происхождение слов. Названия распространенных блюд и отдельных продуктов. Архивирано од изворникот на 2008-12-08.
  4. Kess, Inga Инга Кесс (2005). „The origin of words. Names of common dishes and individual products“ Происхождение слов. Названия распространенных блюд и отдельных продуктов. Архивирано од изворникот на 2008-12-08.
  5. Ion, Larisa (2017-05-18). „Syrniki - traditional Russian and Ukrainian cottage cheese pancakes“. RedNumberONE (англиски). Посетено на 2019-10-06.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]