Екстракт од ванила

Од Википедија — слободната енциклопедија
Екстракт од ванила

Екстракт од ванила е раствор направен со мацерирање и персколирање на мешунки од ванила во раствор од етанол и вода. Се смета за неопходна состојка во многу западни десерти, особено печива како колачи, колачиња, брауни и кекси, како и креми, сладоледи и пудинзи. Иако неговото примарно соединение за арома е ванила, чистиот екстракт од ванила содржи неколку стотици дополнителни соединенија за вкус, кои неговиот вкус го прават сложен и длабок. Спротивно на тоа, вкусот на вештачката ванила е составен единствено од вештачки добиен ванилин вкус, кој често се прави од нуспроизвод на индустријата за дрвена пулпа. Заради начинот на кој се прави екстрактот од ванила (т.е. макерирање на природно кафеав прав од ванила во алкохол), не постои можен начин да биде безбоен или јасен. Затоа, секоја чиста арома на ванила е вештачка.

Екстрактот од ванила е најчестата форма на ванила што се користи денес. Прав од ванила од Мадагаскар, мексикански, тахитски, индонезиски и од Уганда се главните сорти што се користат денес. Терминот „бурбон ванила“ се однесува на потеклото на зрната ванила како потекло од Бурбонските Острови, најчесто од Мадагаскар, но исто така и од Маврициус и Реунион. Името потекнува од периодот кога на островот Реунион каде владееле бурбонските кралеви на Франција и нема никаква врска со бурбон виски.

Правни дефиниции[уреди | уреди извор]

Прописи на САД[уреди | уреди извор]

Во Соединетите Држави, со цел екстрактот од ванила да се нарече чист, Агенцијата за храна и лекови на САД бара растворот да содржи минимум 35% алкохол и 100 гр зрна ванила на литар.[1] Екстрактите од ванила со двојна и тројна јачина (до 20 пати) се исто така достапни, иако тие првенствено се користат за производство и услуги за храна каде што треба внимателно да се следи количеството на течност во рецептот.

Природната арома на ванила се добива од зрна ванила со малку или без алкохол. Максималното количество на алкохол што обично е присутно е само 2-3%. Затоа, според прописите на ФДА не може да се нарече екстракт.

Прописи во Канада[уреди | уреди извор]

Според регулативата за храна и лекови (C.R.C., околу 870), производите од екстракт од ванила треба да се преработат од зрна ванила: Ванила планифолија или ванила тахитензис. За секои 100 мл екстракт, тој мора да содржи голем број на растворливи материи пропорционални на нивната природна состојба достапна за екстракт. Ако правот содржи помалку од 25% содржина на вода, екстрактот од ванила мора да се состои од најмалку 7,5 гр зрна ванила. Екстрактот од ванила не треба да содржи додадена боја.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Food and Drug Administration (April 1, 2010). „Food and Drugs, Chapter I, Subchapter A, Food for Human Consumption, Part 169—Food Dressings and Flavorings“. Title 21 of the Code of Federal Regulations. Department of Health and Human Services. Посетено на 14 July 2010.
  2. Branch, Legislative Services. „Consolidated federal laws of canada, Food and Drug Regulations“. laws-lois.justice.gc.ca (англиски).