Синагога Нев Шалом

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Синагога Нев Шалом
Neve Şalom Sinagogu
בית הכנסת נווה שלום
Neve Şalom, Istanbul.jpg
Основни податоци
Место Истанбул, Турција
Координати
Припадност Јудаизам
Осветен 1951
Мреж. место Neve Shalom Synagogue Official Website
Архитектонски опис
Архитект(и) Елјо Вентура и Бернар Мотола
Архитектонски тип синагога
Особености
Приемност 2,000

Синагогата Нев Шалом (турски:Neve Şalom Sinagogu) е еврејски храм кој се наоѓа во Истанбул, Турција. Овој објект бил изграден во 1951 година, а нејзин архитект е Елјо Вентура и Бернар Мотола. Оваа е најголемата синагога во Истанбул. Често пати претставувала мета на терористички напади, и тоа во 1986, каде биле убиени 22 турски евреи, 1992 и 2003.