Сиви лисици

Од Википедија — слободната енциклопедија
Urocyon
Urocyon cinereoargenteus.jpg
Urocyon cinereoargenteus
Научна класификација
Царство: Animalia
Колено: Chordata
Класа: Mammalia
Ред: Carnivora
Семејство: Canidae
Племе: Vulpini
Род: Urocyon
(Baird, 1857)
Типски вид
Urocyon cinereoargenteus
(Schreber, 1775)

Urocyon cinereoargenteus
Urocyon littoralis
Urocyon progressus

Сиви лисици (латински: Urocyon) е род од фамилијата кучиња. Родот вклучува два модерни вида:

Во еволутивен поглед, островските лисице се одвоиле од сивите лисици за време на последното ледено доба. Островските лисици се многу помали од нивните предци. Нивната големина е како големината на домашна мачка.

Етимологија: грчки: ουρά — „опашка“, грчки: κύων — „куче“.

Однесување[уреди | уреди извор]

Urocyon многу вешто се искачуваат по дрва, што е невообичаено за членовите на фамилијата Canidae. Исхраната се состои од различни ’рбетници, инсекти и растителен материјал. Urocyon конзумираат повеќе зеленчук од сите Vulpini, чијашто исхрана се состои главно од овошје и семиња на растенија во одредени места во одредени сезони.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • Ronald M. Nowak Walker's carnivores of the world – JHU Press, 2005