Urocyon progressus

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Urocyon progressus
Период: почетокот плиоцен — почетокот плейстоцен
Научна класификација
Царство: Animalia
Колено: Chordata
Класа: Mammalia
Ред: Carnivora
Семејство: Canidae
Племе: Vulpini
Род: Urocyon
Вид: U. progressus
Биномен назив
Urocyon progressus
(Stevens, 1965)

Urocyon progressus е вид од фамилијата кучиња. Фосилите пронајдени во Северна Америка Бланканськоми ниво. Лошите материјални сугерира дека тоа бил малку поголема за современи сиви лисици и дека черепот бил малку потесен. Вид веројатно е предок на Urocyon cinereoargenteus и можеби бил, како овој вид, жител грмушки, малку густите шуми, шуми.

Джерела[уреди | уреди извор]

  • Björn Kurtén, Elaine Anderson Pleistocene mammals of North America — Columbia University Press, 1980