Сибирски канат

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сибирски канат
Себер ханлығы,[1] سبر خانلغی
Местоположба на Sibir
Главен градTyumen, Sibir
Службен јазик Chagatai language, Turki
Уредување Khanate,
Kraterocracy

Сибирскиот канат (татарски: Себер ханлыгы, Себер йорты[2]; Сибирское царство, Сибирский юрт[3]) — татарски[4] канат во Западен Сибир, основан кон крајот на 15ти век поради распадот на Златната Орда[5] Низ историјата, потомците на Шибан и Тајбуга наизменично владееле со канатот; и двајцата биле директни потомци на Џингис-кан.

Сибирскиот канат имал етнички мешано население, кое се состоело од Турки, Сибирски Татари, Башкири, како и говорници на уралски јазициХанти, Манси, и Селкупи. Сибирскиот канат е најсеверната муслиманска држава која некогаш постоела во историјата. Победата на Јермак Тимофејевич во 1582 го означило почетокот на руското освојување на Сибир.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Khanate of Sibir and other
  2. Файзрахманов Г. Л. История татар Западной Сибири: с древнейших времен до начала XX века. Казань: Татар, кн. изд-во, 2007. — 431 с. ISBN 978-5-298-01536-3
  3. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име автоссылка1.
  4. Исхаков Д. М. Тюркско-татарские государства XV—XVI вв. — Казань: Институт истории им. Ш. Марджани АН РТ, 2004.— Глава 2 — C. 32“. Архивирано од изворникот 2011-08-21. Посетено на 2011-01-18.
  5. Сибирское ханство // Большая советская энциклопедия : [в 30 т.] / гл. ред. А. М. Прохоров. — 3-е изд. — М. : Советская энциклопедия, 1969—1978.