Прејди на содржината

Семерхет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Семерхет
Семемпсес, Мемпсес
Вазна на Семерхет на која е напишано Кралот Ири-Небти ја посетува куќата на кралот, сад за масло, Национален археолошки музеј на Франција
Фараон на Египет
Владеел8½ години, околу 2920 г.п.н.е., Прва династија
ПретходникАнеџиб
НаследникКа'а
ТаткоАнеџиб ? Ден ?
МајкаBetrest
Закопангроб U, Ум ел-Ка'аб

Семерхет е раноегипетски фараон од Првата династија. Тој веројатно владеел од 2861 г. п.н.е. до 2853 г. п.н.е.

Овој владетел е познат по трагичната легенда која бил објавена од грчкиот историчар Манетон. Се сметало дека за време на владеењето на Семерхет, Египет бил погоден од голема несреќа. Археолошките наоди сведочат дека неговото владеење било преплавено со проблеми. Се претпоставува дека тој не дошол легитимно на престолот[2][3][4]. Биле пронајдени камени садови на кои прво било напишано името на фараонот Анеџиб, а врз него било испишано името на Семерхет.[5] Во Сакара, не се пронајдени гробови на неговите свештеници ниту на чиновниците. Биле пронајдени имињата на сите фараони почнувајќи од Хор-Аха, освен името на Семерхет.[6] Сепак, тој не бил узурпатор, бидејќи неговото име било напишано покрај имињата на фараонот Ден, Анеџиб и Ка'а во гробницата на Ка'а и во Џосеровата пирамидата.[5]

  1. 1,0 1,1 Nicolas Grimal, Ian Shaw (translator): A History of Ancient Egypt, 1992, Oxford: Blackwell publishing, ISBN 978-0-63-119396-8, p. 54
  2. Emery 1961, стр. 94-95.
  3. Wolfgang Helck: Untersuchungen zur Thinitenzeit . стр. 101-102, 116-117, 124, 162, 193.
  4. Rice, Michael (1990). Egypt's making: the origins of ancient Egypt, 5000-2000 BC. London/New York: Taylor & Francis. стр. 127. ISBN 978-0-415-05092-0.
  5. 5,0 5,1 Тоби Ах Вилкинсон: Рана династички Египет . стр. 79.
  6. Дејвид О'Конор: Сопственост на елитните гробници во Сакара во династијата Ист . Во: Zahi A. Hawass ua: Студии во чест на Али Радван , бенд 2. S.223 - 230; Валтер Брајан Емери: ѓгиптен, гестицит и култура на фертилитетот, 3200-2800 v. Chr . стр. 95.

Литература

[уреди | уреди извор]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]
Претходник:
Анеџиб
Египетски фараон
Прва династија
Наследник:
Ка'а