Семериншка железница

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Семериншка железница*
Светско наследство на УНЕСКО

Railjet Garnitur 49, Kalte Rinne, 09.07.2016.jpg
Држава  Австрија
Тип Културен
Критериуми ii, iv
Навод 785
Регион** Европа
Записно минато
Запис 1998  (22ро заседание)
* Име според официјален запис на списокот.
** Регион според класификацијата на УНЕСКО.

Семериншката железница (германски: Semmeringbahn) е првата планинска железница која била изградена во Европа и се наоѓа во Австрија. Била изградена во периодот од 1848 до 1854 година, а во нејзината изградба учествувале 20.000 работници. Таа вклучува вкупно 14 тунели, 16 вијадукти, 11 железни моста, како и над сто камени моста.

Објектот бил вклучен во списокот на УНЕСКО во 1998 година.