Прејди на содржината

Селма

Од Википедија — слободната енциклопедија

Селма е старо женско име кое има различни значења на многу јазици. На келтскиот јазик Селма значи богата.[1] На старогерманскиот јазик Анселма значи штит Божји.[2] На арапски јазик Салма значи безбедна.[3]

Една од варијантите на ова име е Салома.

Имендени[уреди | уреди извор]

Варијации[уреди | уреди извор]

  • (унгарски јазик|Zelma)
  • (германски јазик|Selma),
  • (шведски јазик|Selma),
  • (српски јазик|Селма).

Име од милина[уреди | уреди извор]

  • (унгарски јазик|Zelus) Зелуш,
  • (унгарски јазик|Zeluska) Зелушка.

Познати личности[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Selma Архивирано на 1 декември 2008 г., Посетено на 25. 4. 2013.
  2. Selma (babynames), Посетено на 25. 4. 2013.
  3. Selma - name meaning and origin