Селма Алије Каваф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Селма Алије Каваф
Selma Aliye Kavaf
Министер одговорен за жените и семејните работи
На должноста
1 мај 2009- – во служба
Претходник Нимет Чубукчу
Партија на правдата и развојот
На должноста
2002 – 1 May 2009
Претходник -
Наследник Фатма Шахин
Лични податоци
Роден(а) 1 јули 1962
Денизли, Туурција
Партија Партија на правдата и развојот

Селма Алије Каваф (родена на 1 јули 1962 во Денизли) е турски политичар и е државен министер на Труција одговорен за жените и семејните работи, како и член на парламентот во Денизли од страна на владејачката Партија на правдата и развојот.

Селма завршила на Анкарскиот универзитет по географија и историја. Во следните години таа работела како професор во неколку приватни и државни училишта во земјата.

Во политичкиот живот на Турција се вклучила веднаш по основањето на партијата која денеска се наоѓа на власт во Турција, во 2002 година. На изборите во 2007 година била избрана за член на парламентот. Таа е првата жена која била избрана за пратеник од Денизли. Од 1 мај 2009 година, по реконструкцијата на кабинетот на Ердоган, таа била назначена за државен министер.

Наводи[уреди | уреди извор]