Секу Коита

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Секу Коита
FC Liefering versus TSV Hartberg (4. Mai 2018) 09.jpg
Лични податоци
Роден на 28 ноември 1999 (1999-11-28) (20 г.)
Роден во Мали
Држава Мали Мали
Висина &100000000000001730000001,73 м
Позиција напаѓач
Клупски податоци
Сегашен клуб Волфсбергер Волфсбергер
Број 22
Младинска кариера
Flag of None.svg Кита
Flag of None.svg Центре Латика
Салцбург Салцбург
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2016-2017600px Verde e Rosso.png Бакариџан ? (?)
2017-2018 Flag of None.svg Кита ? (?)
2018- Лиферинг Лиферинг 15 (2)
2018-2019 Волфсбергер Волфсбергер 14 (5)
Репрезентација
2015 Мали Мали 17 10 (3)
2017- Мали Мали 20 10 (3)
2017- Мали Мали 6 (1)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 25 април 2012.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 6 септември 2011

Секу Коита (роден на 28 ноември 1993) е малиски фудбалер, напаѓач на Лиферинг и на малиската репрезентација.

Титули[уреди | уреди извор]

Мали Мали[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]