Седум архангели

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Седумте архангели на православна икона
Седум архангели на англиканската витража

Системот на седум архангели кои претстојат пред престолот Божји е стар обичај на гледање кај Аврамските религии. За прв пат оваа седморка се јавува во Енох I, а потоа различен состав наведен е од Псевдо-Дионисиј, а пак трет состав од папата Григориј I. Постои и друг состав во рамките на Католицизмот.

Според Православието[1] тие се:

Според Англиканизам тие се:

Наводи[уреди | уреди извор]

Категорија[уреди | уреди извор]Седум свети архангели

Варахил | Гаврил | Јегудил | Михаил | Рафаил | Салатил | Урил