Северна Србија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Северна Србија може да ги има следните значења:

  • Северна Србија, област која ги опфаќа северните делови на Република Србија, првенствено Војводина и Белград;
  • Северна Србија, област која опфаќала северни делови од некогашното Кнежевство и Кралство на Србија;
  • Северна Србија, односно Северна страна, име на северната област на средновековната Србија;
  • Северна Србија, некогашната провинција на покраината Србија, дел од кралството СХС, 1918-1922 година;

Поврзано[уреди | уреди извор]