Сани Бечирович

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сани Бечирович

Бечирович со Панатинаикос во 2007 година
Бечирович со Панатинаикос во 2007 година

Лични информации
Роден на 28 февруари 1999(1999-02-28)(25 г.)
Роден во Марибор, СР Словенија, СФР Југославија
Националност Словенија Словенија
Позиција крило, плејмејкер
Информации за кариерата

Сани Бечирович (роден на 19 мај 1981, во Марибор) — словенечки тренер и поранешен кошаркар, кој моментално е спортски директор на Панатинаикос од грчката кошаркарска лига и Евролигата.[1]

Како играч, тој бил избран во второто коло (вкупно 46.) на НБА драфтот во 2003 година од страна на Денвер Нагетс, но никогаш не играл во НБА. Неговиот татко е Меми Бечировиќ, поранешен селектор на сениорската машка репрезентација на Словенија.

Играл на позицијата плејмејкер и крило.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Euroleague Basketball“. Euroleague Basketball (англиски). Посетено на 2024-01-20.