Само еднаш живееш (филм од 1937)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Само еднаш живееш (англиски: You Only Live Once) - американски филм од 1937 година во режија на Фриц Ланг, а по сценариото на Џин Таун и Ц. Греам Бејкер. Главните улоги ги играат: Хенри Фонда (Henry Fonda), Силвија Сидни (Sylvia Sidney) и Бартон Меклејн (Barton MacLane).

Синопсис[уреди | уреди извор]

Џоан (ја игра Сидни) е секретарка, а Еди (го игра Фонда) е поранешен затвореник, кој се обидува да започне нов живот. Тие се вљубени еден во друг, а Џоан верува дека Еди е добар човек, без оглед на неговото криминално минато. Меѓутоа, тие немаат среќа: Еди е обвинет за грабеж и за убиства, иако тој не е виновникот...[1]

Наводи[уреди | уреди извор]