Прејди на содржината

Рут Бејдер Гинзбург

Од Википедија — слободната енциклопедија
Рут Бејдер Гинзбург
Associate Justice of the Supreme Court
of the United States
На должноста
Стапил
August 10, 1993
Назначен(а) од Bill Clinton
Претходник Byron White
Judge of the United States Court of Appeals for the District of Columbia Circuit
На должноста
June 30, 1980 – August 9, 1993
Назначен(а) од Jimmy Carter
Претходник Harold Leventhal
Наследник David Tatel
Лични податоци
Роден(а) Joan Ruth Bader
15 март, 1933
Brooklyn, New York City, U.S.
Починал(а) 18 септември, 2020
Сопружник Martin Ginsburg (в. 1954; died 2010)
Деца
Образование Cornell University (BA)
Harvard University (attended)
Columbia University (JD)
Потпис

Рут Бејдер Гинсбург ( родена Џоан Рут Бејдер, 15 март 1933 година - 2020) [1] е американска адвокатка и правничка која е судијка во Врховниот суд на САД . Гинсбург беше назначенa од претседателот Бил Клинтон и ја положи заклетвата на 10 август 1993 година. Таа е втора жена судија (по Сандра О'Конор ) од четирите кои ќе се дел од судот (заедно со Соња Сотомајор и Елена Каган, кои сè уште служат). После пензионирањето на О'Конор и додека Сотомајор не се приклучи на судот, Гинсбург беше единствената жена судија во Врховниот суд. За тоа време, Гинсбург станала посилна со нејзините несогласувања, што биле забележани од правните набудувачи и во популарната култура. Општо земено, таа се смета за припадник на либералното крило на судот. Гинсбург авторирала неколку забележително мнозински мислења, вклучително и Соединетите држави против. Вирџинија, Олмстејд против. LC, and Friends of the Earth, Inc. v. Laidlaw Environment Services Inc, Inc.

Гинсбург е родена во Бруклин, Њујорк . Нејзината постара сестра починала кога била бебе, а нејзината мајка, еден од нејзините најголеми извори на охрабрување, починала непосредно пред Гинсбург да заврши средно училиште. Потоа, таа дипломирала на универзитетот Корнел и станала сопруга и мајка пред да започне правниот факултет на Харвард, каде што била една од ретките жени во нејзиниот клас. Гинсбург се префрлила на Правниот факултет во Колумбија, каде што дипломира прва пат во својот клас. По правниот факултет, Гинсбург се свртела кон академијата. Таа била професорка на Правниот факултет Рутгерс и Правниот факултет во Колумбија, предавајќи граѓанска постапка како една од ретките жени во нејзината област.

Гинсбург поминала значителен дел од нејзината правна кариера како застапник за унапредување на родовата еднаквост и правата на жените, освојувајќи повеќе победи со расправии пред Врховниот суд. Таа била волонтерски адвокат на Американската унија за граѓански слободи и член на нејзиниот одбор на директори и едно од нејзините генерални советници во 1970-тите. Во 1980 година, претседателот Jimими Картер ја назначува во Апелациониот суд во САД за областа Колумбија, каде служела до нејзиното назначување во Врховниот суд. Гинсбург привлекува внимание во популарната култура во Америка за нејзините огнени либерални дисиденти и одбивањето да се повлече; таа е прогласена за „Озлогласената РБГ“ во врска со починатиот рапер познат како „ Озлогласениот БИГ “ .[2]

Раниот живот и образованието[уреди | уреди извор]

Џоан Рут Бејдер е родена на 15 март 1933 година, во њујоршката област во Бруклин, како втората ќерка на Селија и Натан Бејдер, кои живееле во соседството Флатбуш . Нејзиниот татко бил еврејски емигрант од Одеса, Украина, потоа во Руската Империја, а нејзината мајка е родена во Њујорк со австриски еврејски родители.[3][4] Постарата ќерка на Бејдерс Мерилин почина од менингитис на шестгодишна возраст, кога Рут имала 14 месеци.[1] :3 [5][6] Семејството го нарече anоан Рут „Кики“, прекар што Мерилин ја дала поради тоа што е „ладно бебе“. :3 [7] Кога „Кики“ започнала училиште, Селија открила дека во класот на нејзината ќерка има уште неколку девојчиња по име anоан, па Селија предложила наставникот да ја нарече својата ќерка „Рут“ за да избегне забуна. :3 Иако не беше побожен, семејството Бејдер припаѓаше на еврејскиот центар Источен Мидвуд, конзервативна синагога, каде Рут научи начела од еврејската вера и се запозна со хебрејскиот јазик . :14–15 На 13-годишна возраст, Рут дејствувала како „ рабински камп“ на еврејска летна програма на „Камп Че-На-Ва“ во Минева, Њујорк .

Во есента 1956 година, Гинсбург се запишала на Правниот факултет Харвард, каде што била една од само девет жени во клас од околу 500 мажи.[8][9] Деканот на правниот факултет на Харвард, наводно, ги поканил сите студенти на вечера во неговот дом и ги прапжшал женските студентки по право, вклучително и Гинсбург, „Зошто сте на адвокатската школа на Харвард, заземајќи го местото на мажот?“ [б 1] [10][11][12] Кога нејзиниот сопруг се вработил во Њујорк, Гинсбург се префрлила во Правниот факултет во Колумбија и станала првата жена која била на два главни прегледи на законот: Прегледот на законот на Харвард и Преглед на законот во Колумбија . Во 1959 година, таа се стекнала со диплома по право прва во нејзиниот клас на колеџ во Колумбија.[7]

Врховен суд[уреди | уреди извор]

Номинација и потврдување[уреди | уреди извор]

Гинсбург официјално ја прифаќа номинацијата од претседателот Бил Клинтон на 14 јуни 1993 година.

Претседателот Бил Клинтон ја номинира како судијка во Врховниот суд на 14 јуни 1993 година, за да го исполни празненото место со пензионирањето на судијата Бајрон Вајт . Гинсбург беше препорачана на Клинтон од тогашниот американски јавен обвинител etенет Рено по предлогот на републиканскиот сенатор од Јута, Орин Хач .[13] За време на нејзината номинација, Гинсбург се сметаше за умерена. Клинтон, наводно, сакал да ја зголеми различноста на судот, што го направи Гинсбург како прва еврејска судијка по оставката во 1969 година на судијата Абе Фортас . Таа беше втора жена судија и прва Еврејка.[14][15][16] Таа е Еврејка со најдолго служење во Врховниот суд.[17] Постојаниот комитет на Адвокатската комора на Америка за федерално судство ја оцени Гинсбург како „добро квалификувана“, што е највисок можен рејтинг за потенцијална правда.[18]

За време на нејзиното последователно сведочење пред Комисијата за судство во Сенатот на Соединетите држави, како дел од расправата за потврдаување, таа одби да одговори на прашањата за нејзиниот став за уставноста на некои теми, како што е смртната казна, бидејќи станува збор за проблем за кој можеби ќе треба да гласа на ако излезе пред судот.[19]

Главниот судија Вилијам Ренквист се колне во Гинсбург како судијка во Врховниот суд, додека нејзиниот сопруг Мартин Гинсбург и претседателот Клинтон ги гледаат.

Во исто време, Гинсбург даде одговор на некои потенцијално контроверзни прашања. На пример, таа го потврди своето верување во уставното право на приватност и во и ја објасни нејзината лична судска филозофија и мислењата за родовата еднаквост.[20] :15–16 Гинсбург беше отворен кога разговараше за нејзините ставови за теми за кои претходно пишуваше.[19] Сенатот на Соединетите држави ја потврди со глас од 96 на 3 на 3 август 1993 година, [б 2] [22] таа ја прими својата комисија на 5 август 1993 година, и ја положи својата судска заклетва на 10 август, 1993 година.[23]

Јурисдикција на Врховниот суд[уреди | уреди извор]

Гинсбург нејзиниот настап на судот го карактеризира како претпазлив пристап кон пресудата.[24] Таа во својот говор непосредно пред номинацијатапред судот вели дека умерените предлози ми се чинат како што треба, главно, за уставна, но и за пресуда за вообичаен закон. Доктринските екстремитети премногу брзо обликувани, искуството учи, може да се покажѓат како нестабилни. “ [25] Правниот научник Кас Сонштајн ја карактеризира Гинсбург како „рационален минималист“, правник кој се обидува претпазливо да се заснова на преседан, наместо да го турка Уставот кон сопствената визија.[26] :10–11

Сандра Ден О’Конор, Соња Сотомајор, Гинсбург и Елена Каган, 1 октомври 2010 година. О’Конор не носи наметка затоа што се повлече од судот кога е направена фотографијата.

Пензионирањето на судијката Сандра Ден О’Конор во 2006 година ја остави Гинсбург како единствена жена во судот.[27] [б 3] Линда Гринхаус од Њујорк Тајмс се осврна на последователниот мандат на судот 2006-2007 година како „време кога судијката Рут Бејдер Гинсбург го најде својот глас и го искористи“.[29] Терминот, исто така, за првпат се одбележа во историјата на Гинсбург со судот каде што читаше повеќе несогласувања од клупата, тактика користена за да сигнализира поинтензивно несогласување со мнозинството.

Со пензионирањето на судијата Johnон Пол Стивенс, Гинсбург стана постар член на она што понекогаш се нарекува „либерално крило“ на судот.[30][31] Кога судот се подели 5-4 по идеолошки линии и либералните судии се во малцинство, Гинсбург често има овластување да додели авторство на несогласувачкото мислење заради нејзиното стаж. [б 4] Гинсбург била поборник на либералните дисиденти кои зборуваат „со еден глас“ и, кога тоа е можно, презентирајќи унифициран пристап за кој можат да се согласат сите дисидентирани судии.

Абортус[уреди | уреди извор]

Гинсбург разговарала за нејзините ставови во врска со абортусот и сексуалната еднаквост во едно интервју во Њујорк Тајмс во 2009 година, во кое таа вели за абортусот дека „[основна работа е дека владата нема право да го прави тој избор за жената “.[33] Иако Гинсбург постојано го поддржува правото на абортус и се приклучи на мислењето на судот со кој се поништува законот за абортус за делумно раѓање на Небраска, во Стенберг против. Кархарт 530 , на 40-годишнината од пресудата на судот во Рое против. Вејд 410 , таа ја критикуваше одлуката во Роу како прекинување на новородено демократско движење за либерализација на законите за абортус, што може да се изгради потрајни консензус за поддршка на правата на абортус. Гинсбург беше во малцинство за Гонсалес против. Кархарт, 550 , одлука за ограничување на 5–4 за делумно абортус при раѓање Во своето несогласување, Гинсбург се спротивстави на одлуката на мнозинството да се одложи на законодавните наоди дека постапката не е безбедна за жените. Гинсбург ја фокусираше својата жалост кон начинот на кој Конгрес ги постигна своите наоди и вистинитоста на наодите.[34] Придружување на мнозинството за здравјето на целата жена v. Хеллерстет, 579 , случај што урна делови од законот во Тексас во 2013 година со кој се регулираат давателите на абортуси, Гинсбург исто така, напиша кратко согласно мислење кое беше уште покритично за односното законодавство. Таа тврди дека законодавството не е насочено кон заштита на здравјето на жените, како што тврдеше Тексас, туку повеќе да го спречи пристапот на жените до абортуси.[35]

Родова дискриминација[уреди | уреди извор]

Гинсбург го авторизираше мислењето на судот во Соединетите држави против. Вирџинија, 518 , која ја погоди политиката за прием на само машки пол во Вирџинија (ВМИ) како кршење на Клаузулата за еднаква заштита на четиринаесеттиот амандман . ВМИ е престижна, државна, воена инспирирана институција која не прифаќа жени. За Гинсбург, државен глумец, како што е ВМИ, не може да користи пол за да им се одрече од можноста на жените да присуствуваат на ВМИ со своите уникатни наставни методи.[36] Гинсбург истакна дека владата мора да покаже „премногу убедливо оправдување“ да користи класификација заснована врз полот.[37]

Нарачан портрет на Гинсбург во 2000 година

Гинсбург не се согласила со одлуката на судот за „ Ледебетер против“. Гудјер , 550 , случај кога тужителот Лили Ледбетер поднела тужба против нејзиниот работодавец, поради јаз во плати врз основа на нејзиниот пол според Наслов VII од Законот за граѓански права од 1964 година . Со одлука од 5-4, мнозинството го толкуваше статутот на ограничувања како да започне да работи во време на секој период на плаќање, дури и ако жената не знаела дека е помалку платена од машкиот колега подоцна. Гинсбург резултатот го оцени како апсурден, посочувајќи дека жените често не знаат дека се платени помалку, и затоа не било фер да се очекува да постапат во моментот на секоја плата. Таа, исто така, посвети внимание на неподготвеноста што жените може да ја имаат во полињата во кои доминира машки пол, правејќи бранови со поднесување тужби за мали количини, избирајќи наместо тоа да чекаат додека не се акумулира нееднаквоста.[38] Како дел од нејзините несогласувања, Гинсбург го повика Конгресот да го измени Насловот VII за да ја врати одлуката на судот со закон.[39] По изборот на претседателот Барак Обама во 2008 година, законот за Лили Ледбетер Фер плати, што им олеснуваше на вработените да ги добијат тужбите за дискриминација на плати, стана закон.[40][41] Гинсбург беше заслужена да помогне во инспирацијата на законот.

Пребарување и заплена[уреди | уреди извор]

Иако Гинсбург не го авторизираше мнозинството мислење, таа беше заслужена за влијанието врз нејзините колеги за случајот Саффорд унифициран училиштен округ против. Рединг, 557 .[42] Судот пресуди дека едно училиште отишло предалеку, наложувајќи на една 13-годишна студентка да си ја соблече долната облека за да може женските службеници да бараат дрога. Во интервјуто објавено пред одлуката на судот, Гинсбург го сподели своето мислење дека некои нејзини колеги не го ценат целосно ефектот од пребарување преку соблекување врз 13-годишно девојче. Како што истакна таа, „Никогаш не биле 13-годишно девојче“.[43] Со одлука од 8-1, судот се согласи дека потрагата на училиштето отиде предалеку и го прекрши Четвртиот амандман и дозволи тужбата на ученикот против училиштето да оди напред. Само Гинсбург и Стивенс би дозволиле ученикот да тужи и поединечни службеници во училиштата.

Меѓународен закон[уреди | уреди извор]

Гинсбург исто така се залагаше за употреба на меѓународно право и норми за формирање на американското право според судските мислења; ова беше гледиште што не го делат некои нејзини конзервативни колеги. Гинсбург ја поддржува употреба на странски толкувања на законот за убедлива вредност и можна мудрост, а не како преседан што судот треба да го следи.[44] Гинсбург изрази став дека консултантското меѓународно право е добро искосена традиција во американското право, сметајќи ги Johnон Хенри Вигмор и претседателот Presidentон Адамс како интернационалисти. Сопствената зависност на Гинсбург од меѓународното право датира од нејзиното време како адвокат; во нејзиниот прв аргумент пред судот, Рид против. Рид, 404 САД 71 (1971), таа наведе два германски случаи.[45] Според нејзиното истовремено мислење во групата против. Bollinger, 539 US 306 (2003), одлука која ја поддржува афирмативната политика за приемни активности на Правниот факултет во Мичиген, Гинсбург истакна дека постои договор помеѓу идејата дека политиките за прием на афирмативно дејствување ќе имаат крајна точка и се согласува со меѓународните договори дизајнирани за борба против расна и родова основа дискриминација.[46]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 Ginsburg, Ruth Bader; Harnett, Mary; Williams, Wendy W. (2016). My Own Words. New York, NY: Simon & Schuster. ISBN 978-1501145247.
 2. Kelley, Lauren; Kelley, Lauren (October 27, 2015). „How Ruth Bader Ginsburg Became the 'Notorious RBG'. Rolling Stone (англиски). Посетено на January 24, 2019.
 3. „Ruth Bader Ginsburg Biography and Interview“. www.achievement.org. American Academy of Achievement.
 4. Stated in RBG, 2018
 5. Burton, Danielle (October 1, 2007). „10 Things You Didn't Know About Ruth Bader Ginsburg“. US News & World Report. Посетено на February 18, 2014.
 6. Margolick, David (June 25, 1993). „Trial by Adversity Shapes Jurist's Outlook“. The New York Times. Посетено на February 21, 2016.
 7. 7,0 7,1 „Ruth Bader Ginsburg“. The Oyez Project. Chicago-Kent College of Law. Посетено на August 24, 2009.
 8. Ginsburg, Ruth Bader (2004). „The Changing Complexion of Harvard Law School“ (PDF). Harvard Women's Law Journal. 27: 303. Архивирано од изворникот (PDF) на January 16, 2013. Посетено на December 9, 2012.
 9. Anas, Brittany (September 20, 2012). „Ruth Bader Ginsburg at CU-Boulder: Gay marriage likely to come before Supreme Court within a year“. Orlando Sentinel. Архивирано од изворникот на 2013-01-15. Посетено на December 9, 2012.
 10. Galanes, Philip (November 14, 2015). „Ruth Bader Ginsburg and Gloria Steinem on the Unending Fight for Women's Rights“. The New York Times. Посетено на November 15, 2015.
 11. Hope, Judith Richards (2003). Pinstripes and Pearls (1. изд.). New York: A Lisa Drew Book/Scribner. стр. 104–109. ISBN 9781416575252. Посетено на December 27, 2018.
 12. Magill, M. Elizabeth (November 11, 2013). „At the U.S. Supreme Court: A Conversation with Justice Ruth Bader Ginsburg“. Stanford Lawyer. Fall 2013 (89).
 13. Orrin Hatch (2003), Square Peg: Confessions of a Citizen Senator, Basic Books, стр. 180, ISBN 0465028675
 14. Richter, Paul (June 15, 1993). „Clinton Picks Moderate Judge Ruth Ginsburg for High Court: Judiciary: President calls the former women's rights activist a healer and consensus builder. Her nomination is expected to win easy Senate approval“. Los Angeles Times. Посетено на February 19, 2016.
 15. Rudin, Ken (May 8, 2009). „The 'Jewish Seat' On The Supreme Court“. NPR. Посетено на February 19, 2016.
 16. Michael J. Pomante II; Scot Schraufnagel (April 6, 2018). Historical Dictionary of the Barack Obama Administration. Rowman & Littlefield Publishers. стр. 166–. ISBN 978-1-5381-1152-9.
 17. „Ruth Bader Ginsburg On Dissent, The Holocaust And Fame – The Forward“. Forward.com. February 11, 2018. Посетено на July 30, 2018.
 18. Comiskey, Michael (June 1994). „The Usefulness of Senate Confirmation Hearings for Judicial Nominees: The Case of Ruth Bader Ginsburg“. 27 (2). American Political Science Association: 224–27. JSTOR 420276. Наводот journal бара |journal= (help)
 19. 19,0 19,1 Lewis, Neil A. (July 22, 1993). „The Supreme Court; Ginsburg Deflects Pressure to Talk on Death Penalty“. The New York Times. Посетено на March 15, 2016.
 20. Bennard, Kristina Silja (August 2005), The Confirmation Hearings of Justice Ruth Bader Ginsburg: Answering Questions While Maintaining Judicial Impartiality (PDF), Washington, D.C.: American Constitution Society, Архивирано од изворникот (PDF) на July 15, 2018, Посетено на June 10, 2017
 21. „Project Vote Smart“. Архивирано од изворникот на 2020-09-19. Посетено на December 19, 2010.
 22. „Ginsburg, Ruth Bader — Federal Judicial Center“. www.fjc.gov.
 23. „Members of the Supreme Court of the United States“. Supreme Court of the United States. Архивирано од изворникот на 2010-04-29. Посетено на April 26, 2010.
 24. Lewis, Neil A. (July 21, 1993). „The Supreme Court: Ginsburg Promises Judicial Restraint If She Joins Court“. The New York Times (англиски). ISSN 0362-4331. Посетено на June 11, 2017.
 25. „The Supreme Court: In Her Own Words: Ruth Bader Ginsburg“. The New York Times (англиски). June 15, 1993. ISSN 0362-4331. Посетено на June 11, 2017.
 26. Sunstein, Cass R. (2009). „A Constitution of Many Minds: Why the Founding Document Doesn't Mean What It Meant Before“. www.questia.com (англиски). Посетено на April 2, 2017.
 27. Biskupic, Joan (May 7, 2010). „Ginsburg: Court Needs Another Woman“. USA Today. ABCNews.go.com. Посетено на April 2, 2017.
 28. Harris, Paul (August 8, 2009). „Sonia Sotomayor sworn in as first Hispanic supreme court judge“. The Guardian (англиски). ISSN 0261-3077. Посетено на April 2, 2017.
 29. Greenhouse, Linda (May 31, 2007). „In dissent, Ginsburg finds her voice at Supreme Court“. The New York Times. ISSN 0362-4331. Посетено на April 1, 2017.
 30. Bravin, Jess (May 2, 2014). „For Now, Justice Ginsburg's 'Pathmarking' Doesn't Include Retirement“. The Wall Street Journal. Посетено на June 26, 2016.
 31. Bisupic, Joan (July 4, 2013). „Exclusive: Supreme Court's Ginsburg vows to resist pressure to retire“. Reuters. Посетено на July 4, 2016.
 32. Stern, Mark Joseph (April 18, 2018). „A Milestone for Ruth Bader Ginsburg“. Slate. Посетено на September 4, 2018.
 33. Bazelon, Emily (July 7, 2009). „The Place of Women on the Court“. The New York Times. Посетено на September 1, 2010.
 34. Hirshman, Linda (June 27, 2016). „How Ruth Bader Ginsburg just won the next abortion fight“. Washington Post. Посетено на March 31, 2017.
 35. Green, Emma (June 27, 2016). „Why Ruth Bader Ginsburg Came Out Hard Against TRAP Laws When No Other Justice Would“. The Atlantic (англиски). Посетено на March 31, 2017.
 36. Jones Merritt, Deborah; Lieberman, David M. (January 1, 2014). „Ruth Bader Ginsburg 's Jurisprudence of Opportunity and Equality“. Colum. L. Rev. 104. Посетено на April 3, 2016.
 37. Biskupic, Joan (June 27, 1996). „Supreme Court Invalidates Exclusion of Women by VMI“. The Washington Post. Посетено на July 12, 2016.
 38. Barnes, Robert (May 30, 2007). „Over Ginsburg's Dissent, Court Limits Bias Suits“. The Washington Post (англиски). ISSN 0190-8286. Посетено на April 1, 2017.
 39. Toobin, Jeffrey (June 24, 2013). „Will Ginsburg's Ledbetter Play Work Twice?“. The New Yorker. Посетено на April 1, 2017.
 40. de Vogue, Ariane; Simon, Jeff (February 12, 2015). „Ruth Bader Ginsburg: Down with 'Notorious R.B.G.'. Посетено на April 1, 2017.
 41. Wolf, Richard (July 31, 2013). „Ginsburg's dedication undimmed after 20 years on court“. USA Today (англиски). Посетено на April 1, 2017.
 42. Liptak, Adam (June 26, 2009). „Supreme Court Says Child's Rights Violated by Strip Search“. The New York Times. ISSN 0362-4331. Посетено на December 8, 2016.
 43. Biskupic, Joan (October 5, 2009). „Ginsburg: Court needs another woman“. usatoday30.usatoday.com. Посетено на December 8, 2009.
 44. Liptak, Adam (April 11, 2009). „Ginsburg Shares Views on Influence of Foreign Law on Her Court, and Vice Versa“. The New York Times. Посетено на March 7, 2012.
 45. Judith, Resnik (2013). „Opening the Door: Ruth Bader Ginsburg, Law's Boundaries, and the Gender of Opportunities“. Faculty Scholarship Series: 83.
 46. Anker, Deborah E. (2013). Grutter v. Bollinger: Justice Ruth Bader Ginsburg's Legitimization of the Role of Comparative and International Law in U.S. Jurisprudence“ (PDF). Harvard Law Review. 127: 425. Архивирано од изворникот (PDF) на 2017-03-05. Посетено на April 10, 2016.

Белешки[уреди | уреди извор]


Грешка во наводот: Има ознаки <ref> за група именувана како „б“, но нема соодветна ознака <references group="б"/>.